Kurallarımız,öneriler... ZORUNLU TANITIM!

KEDİLERDE LÖSEMİ AŞISI GERÇEKTEN GEREKLİ Mİ?

KEDİLERDE LÖSEMİ AŞISI GERÇEKTEN GEREKLİ Mİ?
KEDİLERDE LÖSEMİ AŞISI GERÇEKTEN GEREKLİ Mİ?

Öncelikle web sayfamızı takip eden birçok yetiştirici ve kedi sahibi insan var. Bu yazacağım yazı hepimizi ilgilendirdiği gibi yazıyı okuduktan sonra sizlerinde yorumlarını almak isterim. Sonuçta bu durumu acı olarak tecrübe eden üyelerimizin bulunduğunu düşünmekteyim hem hastalık açısından hem de aşının yan etkileri açısından. Gelelim yazımıza...

Şimdi ben bir biyolog olarak bu yazıyı yazarken çeşitli makalelerden aldığım bilgilere göre sizlere bu konu ile ilgili kendi görüşlerimi yazacağım ama yazdıklarım bilimsel verilere dayandırılmış olup VETERİNER HEKİM değil bir BİYOLOG tavsiyesidir öncelikle onu belirteyim. Konuyu açıklarkende çok fazla sizleri tıbbi terimlere boğmamaya gayret edeceğim. Öncelikle bilmemiz gereken nokta 'Feline Lukemia' nedir ?

FELINE LUKEMIA

Kediler için son derece bulaşıcı bir retrovirüs aracılığıyla onların bağışıklık sistemini iflas ettiren ve ölümcül risk taşıyan bir hastalık oluşturan virüstür. Yani ismine bakınca anlaşılan kan kanseri denilen hastalık değildir. Aslında farklı bir deyişle tanımlarsak insanlardaki AIDS hastalığına denk gelen HIV virüsünün vücuttaki yaptığı etkilerin aynısını yapar. Fakat bizlerden farkı bazı kedilerde bu virüse karşı bağışıklık kazanabilir şöyle ki eğer kediye bu virüs bulaşmışsa enfeksiyonu yener ve kedi bağışıklık kazanabilir bununda görülme oranı yaklaşık olarak 3'te 1'dir. Kalan 3'te 1'lik kısım ise bu virüse karşı bağışıklığı vardır ama taşıyıcı rol oynarken kalan kesim o kadar şanslı değildir ve vücut direncine göre hayatını kaybedebilir. Yani mortalite dediğimiz ölümcüllük bu virüs için %100 değildir.

BULAŞMA 

Kediler bulaşma çok kolaydır; bu salya, gözyaşı gibi vücut sıvılarından aynı ortamda yaşayan kedilerin birbirini yalarken bulaşması, aynı mama ve tuvalet kabından, birbirini ısıran iki kediden veya kan yoluyla rahatlıkla enfekte olma riskine sahiptir.

BELİRTİLERİ

Lenf yumrularında şişlikler, iç organ ve lenf bezlerinde tümörler, sindirim sistemi tümörleri, bağırsaklarda tıkanıklıklar, zayıflama, iştahsızlık, halsizlik, değişken vücut ısısı, üremi ,anemi, mukozalarda solgunluk,bağışıklık sistemini baskılayan virusun etkisiyle her türlü enfeksiyona yakalanma ve iyileşememe, sindirim sistemindeki dejeneratif bozukluklara bağlı kanlı kronik ishal ve son aşamada da sinirsel bozukluklar görülmektedir.

TEŞHİS

İnsanlarda olduğu gibi teşhis 'ELISA' dediğimiz kediden alınan kan örnekleriyle yapılan testler sonucu konulur.

AŞININ KORUYUCU ETKİSİ

Aşının %100 koruyucu bir etkisi yoktur. Bunun yanısıra lösemi aşısı çok sık rastlanmamakla beraber 'SARKOMA' dediğimiz kötü huylu tümör geliştirebilme gibi bir risk faktörü taşımaktadır. Bu sadece lösemi aşısı için geçerli bir risk değildir ama son zamanlarda yapılan çalışmalarda bu risk faktörleri ortaya konmuştur. Risk sadece bununlada sınırlı değildir; bunun yanısıra yüksek ateş, uyuşukluk ve granülom dediğimiz deride ve mukozal yüzeylerde görülen iyi huylu tümörlerde risk faktörleri arasında sayılabilir. Kedilerde görülme oranı %2-3 civarındadır ki yukarıda yazdığım gibi bazı kediler kendi bağışıklıklarını geliştirip yenebildikleri gibi diğerlerinde de sadece taşıyıcı olarak rol oynayabilir. 

BENİM KEDİMDEKİ RİSK ORANI NEDİR ?

Gene yapılan çalışmalara göre kediniz eğer FelV negatifse ve evde beslediğiniz dışarı çıkmayan bir kediyse risk oranı düşüktür. Ama dışarda yaşayan veya sık sık dışarı çıkan kediler için risk yüksektir.

YORUM

Benim yorumuma gelince aşının yaratabileceği ağır efektlerden dolayı ben kendi kedilerime lösemi aşısı yaptırmayı artık bıraktım. Makalelere baktığımda zaten sonucu negatif olan bir kedi için mesela bir karma aşısı gibi olmazsa olmaz aşılardan değildir. FDA yani Amerika'nın bu tarz sağlıkla ilgili karar veren kurumu olan 'Food and Drug Adminstration' da evde beslenen kediler için bu aşının gerekli olmadığını belirtmiştir. 

İlaveten bu tarz bir riski en az düzeye indirmek için yapılabilecek en iyi işlemlerden biri yavru kedilere anne sütünü olabildiğince çok emmelerini sağlayıp bağışıklık sistemlerini güçlendirmektir.

VETERİNER TAVSİYESİ DEĞİLDİR! BİYOLOG TAVSİYESİDİR!

SAYGILARIMLA

Murat ÖZDEMİR

KAYNAKLAR


http:// cats.lovetoknow.com/ Feline_Leukemia_Shots

http:// www.vet.cornell.edu/fhc/ health_information/ brochure_felv.cfm

https://www.vetinfo.com/ feline-leukemia-vaccine-sid e-effects.html
01:22
27166