Kurallarımız,öneriler... ZORUNLU TANITIM!

KEDİLERDE SİSTİT

KEDİLERDE SİSTİT
KEDİLERDE SİSTİT

Bu yazımda sizlere kedilerdeki önlem alınmadığı takdirde çok kötü sonuçlara yol açabilecek olan sistiti anlatmaya çalışacağım. Kedilerde en sık rastlanan ve dikkat edilmezse kediciği ölüme kadar götürebilen bir rahatsızlıktır idrar yolu enfeksiyonu. Buna tıbbi dilde 'FUS' yani açılımı 'Feline Urolojik Sendrom' denir.

Şimdi bunu nasıl tespit ederiz. İşin kötü tarafı bunu doğru düzgün teşhis edecek bir test kitimiz yoktur; bu konuda ancak bize bazı durumlar yardımcı olabilir:

1. İdrardan alınan bakteriyel analiz
2. İdrar kesesinin röntgeni
3. Belki ultrasoundla idrar kesesinin analiz edilmesi

Özellikle yapılan idrar incelemesi sonucu bulunan kan ve iltihaplı hücreler bize bu konuda fikir verebilir. Bunun yanısıra idrarın içerisinde bulunan kristaller ki bunlar genellikle magnezyum amonyum fosfat ve kalsiyum oksalat çıkıyor; bu durumda üriner bir enfeksiyondan bahsedebiliriz. Peki en erken farkındalığı nasıl sağlayabiliriz ? 

İşte burada biz devreye giriyoruz. Kedimiz kuma tuvalet ihtiyacını gidermek için gittiği zaman her zaman gözlemlediğimiz dışında idrarını yapmakta zorluk çekiyorsa ve damla damla geliyorsa bu ilk belirtilerdendir. Bu esnada kedi idrarını yaparken acı bir şekilde miyavlayabilir. Hayvan sahiplerinin en sık yaptığı hatalardan biride bunu sık sık kabızlıkla karıştırmasıdır. Eğer yazdığım semptomlar varsa ve kedi çişini yaparken olağandan fazla bir vakit geçiriyorsa böyle bir durumla karşılaşıldığında derhal veteriner hekime başvurulmalıdır. 

Bu durumu geciktirmeniz halinde hayvanı kan işerken ve kumu dışında başka yerlere işerken bulabilirsiniz ki bu daha da tehlikeli bir durumdur. İşin sonunda kedinizi idrar yapamaz hale getirir ve bir anda sonda takılmış halde bulursunuz. Buna önlem alınmaması halinde cerrahi müdahale gerektiren ve kedi için haliyle sizler içinde çok sancılı bir süreçtir. İşin sonunda böbrek yetmezliği gibi asla karşılaşmak istemediğiniz bir durumla karşılaşabilirsiniz.
 
VETERİNER HEKİM TAVSİYESİ DEĞİLDİR! BİYOLOG TAVSİYESİDİR!
 
SAYGILARIMLA
 
Murat ÖZDEMİR
01:26
1869