Kurallarımız,öneriler... ZORUNLU TANITIM!

KEDİLERDEN İNSANLARA HASTALIK GEÇER Mİ ?

KEDİLERDEN İNSANLARA HASTALIK GEÇER Mİ ?
KEDİLERDEN İNSANLARA HASTALIK GEÇER Mİ ?

Evet insanlar arasında çok tartışılan bir konu herkesin bu konuyla alakalı bir şehir efsanesi var; kedi tüyü ciğerlerde kist yapar, astım yapar hatta kanser yapar diyene de rastladım :D 
Ee tabi, şimdi şunu kabul edelim hepimiz kulaktan dolma bilgileri çok seviyoruz; maalesef yapımız gereği duyduğumuz şeye inanmaya ve onu tam gerçek olarak kabul etmeye hazırız. Çünkü araştırmak, okumak biraz zahmetli geliyor; gerçi sadece bize özgü değil mesela Amerikalılarda öyle...Esasında kediden bize değil bizden kediye geçebilecek risk faktörleri daha fazla bunu da belirteyim.

Gelelim şehir efsanelerini yıkıp durumun gerçekten ne olup olmadığını açıklamaya... Açıklamak için önce şu terimi bilmemiz lazım : Zoonotik Hastalık

ZOONOTİK HASTALIK

İnsanlara hayvanlar yoluyla geçen hastalıklara zoonotik hastalıklar denir. Bu hastalıklar eğer AIDS gibi bir enfeksiyona sahip değilseniz özellikle kediler için konuşuyorum çok minimum derecede risk teşkil eden bir durum. İnsanların bazılarının bu sebepten dolayı hayvan sahibi olmadıklarını biliyorum o nedenle bu yazımda bu konuya değinmek istedim.

Bu hastalıklar hayvanların göz yaşı gibi iç salgı; dışkı yani feçes gibi boşaltım atıklarının yanında kedi tarafından kontamine edilmiş yani patojen (hastalık yapıcı etken) bulaştırılmış su ve yemekten bulaşabilir.

RİSK FAKTÖRLERİ

1.Bakteriler

Mesela bunların başında 'KEDİ TIRMIĞI HASTALIĞI' olarak bilinen Bartonella cinsi bakterilerin neden olduğu iyi huylu bir enfeksiyon söz konusu olabilir. Hafif ateş yükselmesi, kırgınlık, sırt ağrısı, dikkat bozukluğu, lenflerde şişme gibi semptomlarla karakterize olur. Ama azitromisin tarzı antibiyotiklerle başarıyla tedavi edilebilir. 

Salmonella cinsi bakterilerinde geçiş riski vardır bu insanlarda ishal meydana getirebilir. Özellikle çiğ etle beslenen kedilerde ki eğer donduruculardada bu etleri bekletip verirsek riski minimize edeceğimiz gibi benim önerim özellikle fırınlanmış ve haşlanmış etle bu faktörü ortadan kaldırabiliriz. Ama gene de çok çok yüksek risk teşkil eden bir faktör değildir özellikle evde beslenen kediler arasında.

2. Parazitler

Bunların başında pireleri sayabiliriz; insanlarda pireler gelişip büyüyemezken bizle temas edip ısırdıklarında kaşıntı ve yangıya sebep olabilirler. Bu konuda zaten kedimizin dış parazitini yaptığımızda risk faktörü ortadan kalkmış olacaktır.

Onun dışında kancalı kurt gibi iç parazitlerin bulaşma ihtimali var ki her kedi sahibi iç parazitini yaptığı sürece gene bu durumu önlemiş olacaktır. Zaten iç ve dış parazit ne suretle olursa olsun veteriner hekim tavsiyesinde belirli periyotlarla zorunlu olarak yapılmalıdır. Salam, jambon gibi et ürünlerini kedinize vermemeniz gerekli bu da önlemlerden bir tanesi olarak gösterilebilir.

3. Mantar Enfeksiyonları

Mantar enfeksiyonları kedilerde sıklıkla görülebilen bir durum; özellikle kedilerde şu şekilde belirtilerle kendini gösterir. 
Bölgelerde pullanma ve yanık görülebilir. Baş, boyun, kulak dipleri, patiler ve kuyruk kısımlarına yerleşebilir. Mantar genç veya yaşlı farketmeksizin tüm kedilerde görülebilir. Petshop, kedi barınakları gibi yerlerde yayılma oranı daha fazladır.Dökülme sınırları belli ve noktalar şeklindedir ve bu tüysüz alanlar zamanla büyüyerek birbiri ile birleşir. Kaşıntı ve kızarıklık diğer belirtilerdir. Hastalık genelde hızlı yayılır erken teşhis ve tedavi önemlidir.

 
VETERİNER HEKİM TAVSİYESİ DEĞİLDİR! BİYOLOG TAVSİYESİDİR!
 
SAYGILARIMLA
 
Murat ÖZDEMİR
01:30
9222