Kurallarımız,öneriler... ZORUNLU TANITIM!

​KEDİLERDE TIRNAK BAKIMI

​KEDİLERDE TIRNAK BAKIMI

​KEDİLERDE TIRNAK BAKIMI


Özellikle yeni kedi sahiplerinin karşılaştığı en büyük sıkıntılardan bir tanesi kedilerinin uzamış tırnaklarının kesilmesidir. Kedilerinde insanlar gibi tırnakları uzamaya devam eder; sokakta yaşayan kediler ağaç gövdesi gibi sert yüzeylere tırnaklarını sürterek bir nevi doğal manikür görevi görürler lakin evde beslenen kediler için bu durum mümkün değildir. Uzayan tırnaklar hem kedinizi yürürken rahatsız ederken Scottish Fold gibi uysal türlerde bile onlarla temas halindeyken ufak yaralanmalara yol açar. Dolayısıyla evde olan minnakların tırnak bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

PEKİ NASIL YAPMALIYIZ ?

Öncelikle onların tırnak yapısı insanlarınkinden çok farklı olduğu için KESİNLİKLE kendimiz için kullandığımız tırnak makaslarını kullanmıyoruz. Kullanacağımız makas aşağıdaki hazırladığım görselde sarı renkli olan makas şeklinde olabileceği gibi farklı bu iş için üretilmiş makas türleri vardır. 

Diğer soru ise bunu kendim yapabilir miyim ? Gayet tabi becerebileceğinizi düşünüyorsanız kendiniz kesimlerini yapabilirsiniz keza eşimle ben öyle yapıyoruz ama kendinizden emin değilseniz bir veteriner hekime götürüp yaptırabilirsiniz. Zira bu kesim işi kolay gözükmesine rağmen kolay değildir. Çünkü görselin alt sağında hazırladığım görselde gördüğünüz üzere bu tırnakların bir kısmı canlı doku içerir ve yanlışlıkla onu kesmeniz halinde kedinize zarar verebilir ve kanamaya yol açabilirsiniz. Kesim noktası tam da görselde gördüğünüz gibi olmalıdır.

Keserken normalde kedi tırnağı içeri gömüldüğü için patisini eline aldığınızda üzerine biraz sertçe bir baskı uygulayarak tırnağın dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz ve bu esnada kesme işlemini yapabilirsiniz.

NE ZAMANDAN İTİBAREN KESİM İŞLEMİNE BAŞLAMALIYIM ?

Kesim işlemine kediniz yavruyken başlamanız en doğru tercihtir. Küçüklükten itibaren de zorluk çıkarabilirler ama küçüklükten itibaren alıştırdığınızda ileride bu sıkıntı en aza inecektir. Her zaman incitebileceğinizi düşünerek çok yavaş ve titiz davranmanızı öneririm.

BU YAZI TAVSİYE NİTELİĞİNDEDİR, BÜTÜN SORUMLULUK YAPAN KİŞİLERE AİTTİR.

VETERİNER HEKİM TAVSİYESİ DEĞİLDİR! BİYOLOG TAVSİYESİDİR!

SAYGILARIMLA

Murat ÖZDEMİR

01:38
1638