Kurallarımız,öneriler... ZORUNLU TANITIM!

DERNEK,ŞECERE VE CATTERY NEDEN ÖNEMLİ ?

DERNEK,ŞECERE VE CATTERY NEDEN ÖNEMLİ ?
DERNEK,ŞECERE VE CATTERY NEDEN ÖNEMLİ ?

HAYVAN SAHİPLENECEKLER LÜTFEN İKİ DAKİKANIZI AYIRIP OKUYUN; BUNU SİZLER İÇİN YAZDIM...


Bu seferki yazımda sizlere dernek kaydı olan kişilerden şecereli kedilerin alınmasının öneminden bahsedeceğim. Biliyorum ki bu yazı belli bir kesimi rahatsız edecek zaten etsinde; yoğurdu ekşi olanının başı ağrısın.

Biliyorsunuz ki hayvan üretimi ve sahiplendirilmesi büyük bir pazar ve bu işin içerisinde olan herkes bu büyük pazar payından kendisine büyük bir dilim istiyor. 

Söz konusu para olunca bazı insanlar canlıların hayatını hiçe sayarak her türlü ahlaksızlığı yapmaktan geri durmuyorlar. Gelin beraber bunları irdeleyelim.
Özellikle UKRAYNA ve RUSYA'dan yasal olmayan yollardan getirilen ve bir çok petshopta ve şahısların kişisel sayfalarında sahiplendirdikleri kedilerde sahiplenen insanlar birçok mağduriyetle karşı karşıya geliyorlar. Bunların içinde en önemli olan tabiki canlının hayatını kaybetmesi. Bu bahsettiğim ülkelerde bazı pazarlar kuruluyor; hem de tahmin edemeyeceğiniz şekilde hayvanlar kötü ortamlarda barındırılıyor. Bu işin şu ana kadar kaymağını çok güzel şekilde yiyen insanlar gidip buralardan 100-150 dolar civarında yavruları getirip hiçbir sağlık kontrolünden geçirmeden ülkeye sokuyorlar. Maalesef ki bazı veteriner hekimlerin bazıları kaşelerinin kullanılmasına izin vererek ya da kendileri bizzat kedinin kontrolden geçirmeden sağlıklı olduğunu düzenleyen karneler üretiyorlar. Olan sahiplenen ailelere oluyor; çünkü sahiplenen kişi evladı gibi gördüğü kedi öldüğünde psikolojisi bozuluyor, vicdan azabı çekiyor. İşte sizlerde bu durumla karşılaşmamak için dernek üyesi ve Cattery/Kedi Evi sertifikasına sahip kişilerden yavrularınızı sahiplenin. Sebebi açık ve net: BU GELEN YAVRULARIN NE KADAR SAĞLIKLI OLDUĞU TAM BİR MUAMMA; FIV TAŞIYICISI DA OLABİLİR BAŞKA BİR PATOJENDE BULUNABİLİR Kİ BU BAZI KULUÇKA DÖNEMİNDE OLAN PATOJENLER (HASTALIK YAPICI ETKEN) OLDUĞU İÇİN İLK GÖRÜNÜŞTE ANLAŞILAMAYABİLİR.

Bakınız işin çakallığını da bulmuşlar; şöyle izah edeyim. Mesela siz yavruyu sahiplendiniz zaten iki gün yanınızda kalsa dünyaları verseler vermeyeceğiniz çocuğunuz oluyor; bu yavruya bir zarar gelmesi halinde :

- ABİ BİR SORUN OLURSA YAVRUYU GÖNDER BEN SANA YENİSİNİ GÖNDEREYİM !!!

Çünkü sizin gözünüzde evlat gibi olan kedileriniz afedersiniz ama bu pisliklerin gözünde ticari bir metadan fazlası değil. Sizin bir çocuğunuz allah korusun zarar görse abi yerine yenisi verelim demekle aynı şeyi ifade ediyor benim için. Kaldı ki adamlar; sizin insani vicdanınızın farkındalar bundan ötürü sizin o kediyi teslim etmeyeceğinizi biliyorlar yoksa almak istediklerinden de değil.

Öncelikle şunu söyleyeyim ki bir şeyin değeri vardır ve o ülkede aşağı yukarı heryerde o şeyin değeri aynıdır. Mesela altın İstanbul'da da aynı fiyattadır İzmir'de de ! Peki aynı cins olan kediler için bu uçurum neden ? Çünkü kendi evinde kedi yetiştiren iyi bir yetiştirici kedilerini en iyi mamalar ile besler; aşılarını ve sağlık kontrollerini zamanında yaptırır ki hastalık riski taşımaz(genetik faktörler hariç) ; ona ilgi gösterir, sevgisini verir. Maddi ve manevi olarak çok emek verir ama bunun karşılığında ahlaklı ve etik bir iş yapmış olmanın gururuyla kedisini harcadığı emeğinin karşılığında sahiplendirir. Diğer kişiler ise bu emeği harcamadığı için; neredeyse bedavaya aldığı kedileri bavullarda kaçak getirip; diğer emek verip yavrularını hazırlayan insanların istediği ücretlerin çok çok altında sahiplendirirler. Bu da tabiki sahiplenmek isteyen bireye cazip gelir, adam der ki:

-Aynı kedi neden daha fazladan 500 tl vereyim?

Ama sahiplendikten sonra kedide meydana gelen sorunlar; hastalıklar o 500 lirayı bırakın binleri bulabileceği gibi; maddiyatı bırakın manen çok yıpranırsınız. Çünkü evladınız orada can çekişir ama birşey yapamazsınız !

Bu adamların gönderdiği sağlık karneleride şaibelidir ki bunu XXXXX olayında somut deliller sunarak anlatmıştım hatırlayanlarınız olursa. Buna ön ayak olan veteriner hekimlerde en az bu adamlarda kadar suçlu. Piyasada sayısı azımsanamayacak derecede fazla.

Bakın tekrar söylüyorum; 300-400-500 daha az verip aldığınız bu kedilerin vicdan azabını ömür boyu ödeyemezsiniz. Bundan dolayı yavru sahiplenirken her zaman anne altından alınız. Görme imkanınız varsa gidip yerinde görünüz kendine güvenen her üretici mutlaka bu konuda size yardımcı olacaktır.

Peki şecere ve dernek neden önemli ? Derneğe kaydı olan bir kişiden kedi alıp bir sorun yaşadığınızda direkt olarak karşınızda bu konuda hakkınızı arayacağınız bir muhattap vardır ve bu Cattery'ler onların denetiminde ve standartlarındadır. Sorun yaşadığınızda mağduriyetinizi derneğe aktarırsınız dernekte ilgili şahısla ilgili ne gerekiyorsa yapar. Bunun dışında bizim platformumuzda da bu tarz sorun yaşayan kişiler yazsın ki bu zevatları, sizlerde bu konuda bize yardımcı olun.

Şecere konusunda ise bilen bilir; bir aralar 'Bengal Kedisi' diye insanlara tekir kedileri sahiplendirdiler. İşte bu konuda da dernek devreye giriyor; kedinin ırk garantisinin olduğu bu belgeyi size vererek sahiplendiğiniz canlının ırkından kesin olarak emin oluyorsunuz. Diğer kaçak getiren şahıslar SAHTE ŞECERE ÇIKARTIP SİZİ YANILTABİLİRLER LÜTFEN BU KONUDA BİR UZMANDAN DESTEK İSTEYİNİZ. Bu yüzden cimrilik etmeyiniz sonuçta sahipleneceğiniz bir can unutmayın ki onun vebali size ait olacaktır.

ŞİMDİ BU YAZDIKLARIMDAN ŞU ÇIKARIMI YAPAN ARKADAŞLAR OLACAKTIR:

- NE YANİ MURAT, BİZ DERNEĞE ÜYE DEĞİLSEK; BİZ KAÇAKCI MIYIZ ?

- ŞECERESİ YOKSA BİZİM KEDİMİZ TÜ KAKA MI ?

ALTINI ÇİZEREK SÖYLEYEYİM Kİ DERNEĞE KAYIT OLMADAN VE SEÇERESİZ ÇOK KALİTELİ ÜRETİM YAPAN ARKADAŞLARIMIZ VAR. O YÜZDEN LÜTFEN BİR DERNEĞE KAYIT OLMAYAN; ŞECERESİ OLMAYAN ÜRETİCİLERİMİZ KENDİ ADLARINA ÜZERLERİNE ALINMASINLAR. BU YAZDIĞIM YAZI İTİBARİYLE ŞU ANLAMDA ÇIKMASIN KİMSE BİR DERNEĞE ÜYE OLMAK VEYA ŞECERE ÇIKARMAK ZORUNDA DEĞİLLER. MERAK ETMEYİN İŞİNİ İYİ YAPAN HERKESE DERNEĞE ÜYE OLSUN VEYA OLMASIN REFERANS OLURUZ VE DESTEK VERİRİZ.

BİR DİĞER TAVSİYEM İSE KEDİLERİNİZİ SAHİPLENİRKEN ANNE VE BABALARININ RESİMLERİNİ ÖZELLİKLE ANNE ALTINDAN RESİMLERİNİ İSTEYİN. YAVRULARINIZI ALIRKEN BÜTÜN TESTLERİNİ YAPTIRTIN VE ÖYLE SAHİPLENİN; ZİRA YARIN ÖBÜR GÜN KEDİCİKTE BİR SORUN ÇIKTIĞINDA YUKARIDA DEDİĞİM GİBİ SANKİ MARKETTEN BİR BİSKÜVİ ALMIŞ GİBİ O OLMADI YERİNE YENİSİNİ VERELİM AYAĞINA GİRİŞİYORLAR. NASIL OLSA HARAÇ MEZAT ALDIKLARI YAVRULAR ELİNDE VAR VE GETİRDİKLERİNİN 3-4 MİSLİ FİYATLA SATIYORLAR. ONLARA BİR ZARARI YOK; OLAN SİZİN KEDİNİZE VE PSİKOLOJİNE OLUYOR.

BU KİŞİLER AYRICA PETSHOPLARADA KEDİ VERMEKTE; BU YÜZDEN BAZI PETSHOPLARDA BU KİŞİLERE YARDAKÇILIK ETMEKTEDİR. GENE İŞİNİ LAYIĞI İLE YAPAN ESNAFLARIMIZ ÜSTÜNE ALINMASIN.

İŞİN ÖZÜ ŞU; CANLI SAHİBİ OLMAK VE AYNI EVİ PAYLAŞMAK SORUMLULUK İSTER; RİSK FAKTÖRÜ HER ZAMAN VARDIR MESELA GENETİKSEL OLARAK BRITISH SHORT HAIR VE SCOTTISH CİNSİ KEDİLERDE DİĞER KEDİLERE ORANLA DAHA FAZLA ÖLÜ DOĞUM RİSKİ VAR VE BU ÜRETİCİDEN KAYNAKLANMAZ; SİZ HERŞEYİ YAPARSINIZ AMA GENETİĞE YAPABİLECEK BİR ŞEY YOKTUR; BUNA BENZER SORUNLAR YAŞANABİLİR.

ŞUNU DA EKLEYEYİM RUSYA VE UKRAYNA'DAN GELEN HER KEDİDE SORUN OLACAK DİYE BİR KAİDE YOK; AKSİNE ORADALARDA DA DÜNYA ÇAPINDA YETİŞTİRİCİLER VAR; AMA NEREDEN GELDİĞİ BELLİ OLMAYAN BİR KEDİDEN HER TÜRLÜ VİRAL, BAKTERİYEL VEYA BUNA BENZER BİR SORUN ÇIKABİLİR. ÜZÜLEN, PARASI GİDEN HERŞEYDEN ÖNEMLİSİ BİR CANLININ VEBALİNE SEBEP OLURSUNUZ. MESELA AVRUPA'NIN GELİŞMİŞ ÜLKELERİNDE ORTALAMA BİR SCOTTİSH FOLD FİYATI 500 EURO'DUR. LÜTFEN 300-500 İÇİN RİSK ALMAYIN !!!

SAYGILARIMLA

Murat ÖZDEMİR

NOT: RESİMDEKİ KEDİ NESLİ KORUMA ALTINA ALINMIŞ OLAN PALLAS YANİ MOĞOL KEDİSİDİR.
01:47
2333