Kurallarımız,öneriler... ZORUNLU TANITIM!

BÜTÜN ÜYE KULÜPLER İÇİN WCF YETIŞTIRİCİLİK VE KAYIT KURALLARI

BÜTÜN ÜYE KULÜPLER İÇİN WCF YETIŞTIRİCİLİK VE KAYIT KURALLARI

Genel

Tüm kedilerin genel sağlığı ve mutluluğu; bütün WCF üyelerinin, üreticilerin ve kedi sahiplerinin en büyük önceliği olmalı. Bu kurallar, genel öneriler olarak görülmeli ve yerel durumlar ve kültürlere göre uyarlanarak uyulmalıdır.

 

Üreticilik

Doğumsal bozukluğa sahip kedilerden üretim yapılmamalı ve üretim için sahiplendirilmemelidir. Yeni sahibine doğumsal bozukluk bildirilmeli ve bu kediler kısırlaştırılmalıdır, mümkünse sahiplendirilmeden önce; WCF üye kulübünde "üretim için değildir” diye sınıflandırılmalıdır.

WCF üye kulübü, hakemlerin de rehberliği ile, outcrossing ve inbreeding eşleşmelerini WCF kuralları ve yerel hükümetin kanunları çerçevesinde kararlaştırmalı. Tam kardeşler arası çiftleşme tavsiye edilmez ve yapılmaması şiddetle tavsiye edilmelidir.

WCF üye kulübü, kayıt ve gösteriler için herhangi bir WCC üyesi tarafından tanımlanan her ırkı kabul edebilir. Bütün WCF ünvanlarına sahip olabilirler. WCF üye kulüpleri, WCF tarafından tanınmayan herhangi bir ırkı isterlerse reddetme hakkına sahiptir.

 

Cattery'ler

Üretici, bir WCF-Kulübü üyesi olmalıdır. Cattery, kayıtlı bir WCF cattery ismine sahip olmalıdır. Üreticinin ismi, adresi, yetiştirdiği kedi ırkları ve benzeri dahil tüm bilgiler güncel olmalı ve bir değişiklik olduğu anda bunları üyesi olduğu kulübe bildirerek bilgilerini güncellemelidir. Kayıt yapan üretici/cattery bir dişi kedinin resmi sahibi olmalı ve bu sahipliğini kanıtlayabilmelidir. Üretici/cattery, WCF’nin ve üye kulübün üretim kurallarına uymalı ve yerel hükümetin hayvan koruma ile alakalı kanunlarına (cattery'nin ticari kaydı ve üretim stokları dahil) uymalıdır.

 

Yetiştirme

Bu önerilerde yeterli ve uygun beslenme, ev sahipliği ve genel olarak kedi bakımından bahsedilmektedir. En azından üreticinin bulunduğu ülkedeki hayvan koruma kanunlarındaki standartlara uyulmalı. Kedi evi ve egzersiz alanları yeterli boyutta olmalı ve sıcaktan, soğuktan ve cereyandan korunmalı. Yeterli miktarda doğal güneş ışığı almalı ve bakımlı temiz tutulmalıdır. Mümkünse kediler güvenli bir bahçe ortamına erişebilmeli. Düzenli insan teması ve sosyalleşme imkanları olmalı ve doğal davranışlarını (tırmalama, saklanma ve oyun gibi) yaşayabilecek ortamlar sağlanmalıdır.

 

Kayıtlar (Şecere Defteri)

Kulübün hem Tam Kayıt hem de Ek Kayıt veya Deneysel Kayıt tutmaları tavsiye edilir. Tam Kayıt için LO (Livre d’Origine) Kaydı ve Deneysel Kayıt için RIEX (Registre Initial et Experimental) de denilebilir. Kedi kayıt numaralarında iki kayıttan hangisinde kayıtlı olduklarını belirten bir tanımlama kodu da bulunmalıdır.

Tam Kayıttaki kediler WCF Puanlama Standardında bulunan bir cins, desen ve renge sahip olmalı ve en az 3 nesil ataları aynı veya akraba bir cinse sahip olmalıdır. Ek Kayıt ise diğer tüm kediler içindir (mesela outcross edilmiş, acemi veya tanınmayan cinsler). Puan Standardı ve Gösteri Kuralları, Acemi Kayıt ve belirli cinsler için Outcrossing hakkında daha fazla bilgi verir ve istisnasız bir şekilde uyulmalıdır. Kayıtlar minimum olarak Kedinin Kayıtlı İsmini, Kayıtlı Kedi Evini, Üreticinin İsmini, Kedinin Kayıt Numarasını; Kedinin Cinsini, Desenini ve Rengini (ve diğer alakalı özellikleri; mesela tüy uzunluğu, göz rengi, kulak şekli, kuyruğu vb.), Üreticinin Kayıtlı Kedi Evi’nin İsmini, Kedinin Doğum Tarihini, Kedinin Cinsiyetini, Üreticinin İsmini ve Kedinin Kayıtlı Sahibinin İsmini içermelidir. Üye kulübün WCF tanımlama kodunun kayıt numarasının bir parçasını oluşturması önemle tavsiye edilir. Hatta WCF ofisinde bulunabilen uzatılmış EMS kodunun da kullanılması tavsiye edilir.

 

Kayıtlı Kedilerin Transferi

Kediler herhangi bir kulüp veya organizasyondan o kulübün poliçesine göre transfer edilebilir. Bu işlem sadece orijinal kayıt belgesi veya belgelerinin deliliyle gerçekleştirilmelidir. Transfer edilen kedinin orijinal kayıt numarası korunabilir, veya yeni bir numara atanabilir. Yeni bir numara atanırsa eğer, orijinal kayıt numarası da referans için korunmalıdır. Transfer edilen kedinin orijinal ismi her zaman korunmalı, fakat yeni sahibinin kedi evinin ismi sonek olarak eklenebilir. Bir kedi transfer edildiği zaman eski kayıt belgesi "geçersiz” veya "iptal” olarak işaretlenmelidir.

 

Üretim Kedisi Sahipliği

Dişi bir kedinin yavruları kayıt edilmeden önce Üretici, sahipliğini kanıtlamalı. Üretici aynı zamanda erkek kediye olan sahipliğini de kanıtlamalı, veya erkek kedinin sahibi tarafından imzalanmış bir üretim sertifikası sunmalıdır.


 

Sahiplendirme Sözleşmesi

Sözleşmede üreticinin bütün bilgileri, yeni sahibin bütün bilgileri ve kedinin bütün detayları bulunmalıdır. Ayrıca kedinin sağlık raporu ve kedinin özel ihtiyaçlarına dair bilgi ve kedinin cinsini de içermelidir. Üretici, yeni sahibe olabildiğince yardımcı olmalıdır.

 

Yeni Cinsler, Desenler ve Renkler

Bir WCC organizasyonu tarafından tanınan tüm Cinsler, Desenler ve Renkler Ek Kayıt’a (RIEX) kayıt için kabul edilebilir. Böyle bir kedinin Tam Kayıt’a (LO) kayıt yapılabilmesi için Yeni Cinsler ve Renk Çeşitlerinin tam tanımlanması hakkındaki ayrı WCF kural setine uyulmalıdır.


ÜRETİCİLER İÇİN ETİK YASASI – Yetiştirme ve üretim kedileri için genel koşullar

 

Genel Koşullar

Üye ülkelerdeki farklı yasal durumlardan dolayı sadece üye organizasyonlara denetlemek üzere genel koşullar verebiliriz.

 

Ülkeye Özel Yönetmelikler

WCF ile kedi kulüpleri aracılığıyla bağlı olan kedi sahipleri ve üreticileri, bakım ile ilgili ülkelerindeki kanun ve kurallara uymalıdır.


 

Bakım, Veterinerlik

Kediler için yeterli beslenme, bakım ve sağlık hizmetlerini içerir. Herhangi bir hastalık belirtisi durumunda kediler veterinere derhal götürülmelidir. Bu, minimum gereksinim olarak görülür. 

Üretim ve bakım kuralları

Bütün üye organizasyonlar üyeleri için üretim ve yetiştirme kurallarını belirtmeli, ve bu kurallar bulundukları ülkenin şartlarına uygun olmalıdır.

 

Genel olarak bu kurallarda aşağıdakiler belirtilmelidir:

Dişi kediler, senede en fazla iki defa doğum yapabilir (yavrulamalar arasında en az üçer ay bulunması şartıyla). İdeal olan yılda sadece bir defa yavrulamalarıdır.

 

Yavru Kedilerin Yerleştirmesi

Yavru kedilerin anneleri ve kardeşlerinden 12. haftadan önce ayrılması yasaktır. Yavru kediler yeni evlerine yerleştirilmeden önce sütten kesilmeli, bağırsak kurtlarından arındırılmalı ve aşıları yapılmalı. Tüm kedileri mikroçip ile tanımlamak şiddetle tavsiye edilir.

 

Kayıt, sözleşme

Bir WCF üyesinde doğan tüm yavru kediler kayıt edilmelidir şeceresiz yavrular sahiplendirilemezler. Yavru kedinin sahiplendirilmesi bir sözleşme ile belgelenmeli. Bu sözleşme ile beraber üretici, yeni sahibine kedinin ihtiyaçlarını da belirtmelidir. Üretici, yeni sahibine yardım, tavsiye ve yönlendirme ile yardım ederek yol göstermelidir.

18:42
1952