Kurallarımız,öneriler... ZORUNLU TANITIM!

YAVRU BİR KEDİ ANNESİNİN YANINDA NE KADAR KALMALI ?

YAVRU BİR KEDİ ANNESİNİN YANINDA NE KADAR KALMALI ?
YAVRU BİR KEDİ ANNESİNİN YANINDA NE KADAR KALMALI ?

Cevaplarınızı duyuyorum buradan hemen :

- En azzzzzzz 2 ay olmalıı!!!

- Hayır kesinlikle 12 hafta olmalı; işte kitapta böyle yazıyor !!!

Ama kimse kızmasın, darılmasın ve şahsi olarak üstüne alınmasın; bunları savunanlar bile bu kuralları tam anlamıyla uygulamıyor. Uygulamadığı gibi de gözünüzün içine baka baka böyle olmalı diyor; ama kendisi yapmıyor. Bu tabi iyi üreticileri zan altında bırakmasın bu konuda özellikle hedef tahtasına oturttuğum kimse yok ama duyumlarını alıyoruz. Neyse konumuz bu değil biz gene her zamanki gibi işi bilimsel verilere dökerek, makaleleri referans alarak yazımızı yazalım. Siz değerli üyelerimizde fikirleriyle katkıda bulunsun.

YAVRU KEDİLERDE ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ

Anne kedinin doğumdan sonra salgıladığı ilk süte kolostrum denilmektedir ve içeriğinde antikorlar ve yavruların immün (bağışıklık) sistemlerinin gelişmesini sağlayacak çeşitli maddeler bulunmaktadır. Bu kolostrum doğumdan sonra ortalama 3 güne kadar anne sütüne dönüşmeye başlar. Anne sütünden mahrum kalan yavrular; hem yavruluk döneminde hem de yetişkinlik dönemlerinde hastalıklara yakalanma riski çok fazladır. Keza doku,organ, kemik gelişimi için olmazsa olmazlardandır.
Bir kedinin annesini emmesi gereken MİNUMUM SÜRE BİR AYDIR. Bu bir ay içerisinde yavru kedinize KESİNLİKLE kuru veya yaş mama vermeyiniz. Ama dediğim gibi bu süre minumumdur; normalde olması gereken ortalama 8 ve 10 hafta olmalıdır. Ama bir aylık süreçten sonra yavru kedinize yavaş yavaş kuru mama ve yaş mamaya alıştırmaya başlayabilirsiniz. Vereceğiniz bu mamalarda neredeyse her markada bulunan yavru kedilere özel olarak hazırlanmış mamalardan olmalıdır; yetişkin mamasını kesinlikle vermeyiniz; bu husus çok önemli. Fakat bir aydan sonra yavrumuz mamalara alışmaya başlasa bile genede annenin o hemşirelik dediğimiz bakımına ve anne sıcaklığına ihtiyaç duyar.

Mesela eşimle ben evde etrafı çevrili ufak bir doğum alanı yaptık ve bu doğum alanını tamda kombinin olduğu yere kurduk. Anne belli bir süre sonra dışarı çıkma ihtiyacı hissediyor özellikle tuvalet ihtiyacını gidermek için bizde özellikle kış gibi soğuk ayların olduğu dönemlerde kombiyi sürekli açık tutarız. Zemin için ise polar battaniyeler serip onların altına sıcak su torbaları yerleştiririz. Vücudun sıcaklıklığını stabil tutmak önemli noktalardan biridir. Bunların yanısıra yeni doğum yapmış annemizin yanına yavrularını emzirdiği için su ve mama kabını yanına koyunuz. Özellikle yeni doğum yapan annelerde süt emiliminden dolayı meydana gelen dehidrasyondan (aşırı sıvı kaybından) dolayı benim tavsiyem anneye kuru mama yerine sürekli yaş mama ile beslemeniz. Onun içerisindeki sıvıda annemizin kaybettiği sıvıyı yerine koymaya yardımcı olacaktır.

İlk haftalarda kedinin ağırlığı her hafta iki veya üç katına çıkmalıdır. Yavru bir kedi, yetişkin bir kediye göre yaklaşık 3 kat daha enerjiye ihtiyaç duyar. Ayrıca ilk zamanlar yavruyu yaş mama ağırlıklı beslemek sindirim sistemini zorlamayacaktır ama kuru mamayıda ihmal etmeyin. Kuru mamayıda verirken yavruların yanında mutlaka bir su kabı bulundurun; dışkı ve idrar temizliği konusunda anneye sürekli yardımcı olun ortamı sürekli steril tutun. Zira en tehlikeli dönem ilk aydır.

Anne ve yavruları mutlak suretle babadan ayırın; imkanınız varsa komple ayrı bir odanın içerisinde, hafif loş, rahatsız olmayacağı sessiz bir ortam hazırlayın. Zaten başka bir yazımda doğum öncesi ve sonrasını detaylı olarak yazacağım.
Bir kedinin anneden ne kadar süt emmesi gerektiği konusu her makalede ve her hekim için mutabık bir konu değildir. Mesela kiminde 50 gün, kiminde 55, kiminde 60 gündür. Ben bu konuda daha öncede belirttiğim gibi benim için 55 günlük süt emilmesi benim kendimce belirlediğim kriter ve bunu destekleyen makalelerde mevcut. Ve benim için iki ayını doldurmuş her ev kedisi evden ayrılmak için hazır hale gelir.

YORUM


Şimdi bizim bağlı olduğumuz WCF (World Cat Federation) derki bir kedi tam anlamıyla yetişkin hale gelmek için en az annesin yanında 12 hafta geçirmeli. Ben fakültede bunu bazı hekimlerle konuştum bu konuda bazı görüş ayrılıkları var. Bu da şundan kaynaklanıyor bir sokak kedisini ele aldığımızda bu kedi sokakta avcı olarak yaşayacak ve tabiri caizse ekmeğini taştan çıkartacak. Bu sebepten dolayı annesinden avını nasıl avlaması gerektiği, psikolojik olarak hazır hale gelebilmesi için onların bencede daha uzun süre annelerinin yanında kalması gerekli, bu konuda hem fikirim. Ama ev ortamına sahiplendirilecek kedilerin yeni evlerinde önlerine mamaları, suları, kumları hazır olarak konulacağı için ev kedilerinin bu kadar süreye ihtiyaç olmadığı konusunda konuştuğum hekimlerle hemfikirim. Dolayısıyla bu benim şahsi kanaatimdir iki aydan sonra eğer kedi morfolojik yani fiziksel açıdan sağlıklıysa, uygun vücut ağırlığına ulaşmışsa bu da ortalama 700 (+- 50 gram) a tekabül eder, veteriner hekim tarafından yapılan muayenesinde karma aşısı yapılmaya hazırsa; 8-9 hafta sahiplendirmek için yeterlidir. Bu sokak kedisi ve ev kedisi ayrımını iyi bir şekilde analiz etmek gerekir.

Zaten kedilerde bir kaç ay sonra anne ve yavru bağı kalmadığından acaba yavrusundan ayrılırsa anne kendini kötü hisseder mi gibi bir durum olacağını düşünmeyin; anne sadece yavrusunu hazırlar ondan sonra aralarındaki anne-yavru ilişkisi ortadan kalkar; insanlardaki gibi değildir. Baba zaten yavruları tanımaz o da ayrı bir mevzu :D

KAYNAKLAR:

The Humane Society of the United States: Kitten Behavior Basics

ASPCA: Weaning

Humane Society Boulder Valley: Cat & Kitten Handbook

Cornell University College of Veterinary Medicine: Brochure on Cat Behavior

ASPCA: Nutrition Tips for Kittens

VETERİNER HEKİM TAVSİYESİ DEĞİLDİR, BİYOLOG TAVSİYESİDİR.

SAYGILARIMLA 

Murat ÖZDEMİR


Not : Resimdeki kedi gerçekten hayranlık duyduğum kedilerden biri olan 'HABEŞ KEDİSİ'dir.
01:51
16506