Kurallarımız,öneriler... ZORUNLU TANITIM!

KEDİLERDE YAYGIN GÖZ HASTALIKLARI

KEDİLERDE YAYGIN GÖZ HASTALIKLARI

KEDİLERDE YAYGIN GÖZ HASTALIKLARI


Kedilerin gözleri inanılmazdır, hatta gece görüşleri insanlardan 6 kat daha iyidir ama aynı şekilde de enfeksiyonlara çok duyarlıdır. Bir kedi sahibi olarak kedilerinizin gözlerine çok iyi bakmanız gerekir. Kedilerde birçok göz problemi olabilir; ben burada en yaygın ve karakterize olan göz hastalıklarına değineceğim. 


KEDİLERDE GÖZ PROBLEMLERİNE NE SEBEP OLUR ? 


Kedilerdeki bazı hastalıklar gözlerini etkilerken bunun yanında bazı enfeksiyona neden olan ajanlar gözde problem oluşmasında direkt rol oynayabilir. Özellikle enfekte olmuş bir kedi çevresindeki kedilerle temas halindeyse diğer kedilerin enfekte olma riski yüksektir ve yayılmayı kontrol etmek gerçekten güçtür.


Genç kedilerde bakteriler ve virüsler göz enfeksiyonlarına neden olabilir. Sıklıkla teşhis edilen iki bakteri Chlamydia ve Mycoplasma'dır. Tip 1 Herpes virüsü genellikle viral enfeksiyonların en büyük sorumlusudur, ancak ‘Kalisivirüs’te gibi diğer virüsler de göz enfeksiyonlarında rol oynayabilir. 


Bu enfeksiyonlar zayıf bağışıklık sistemine sahip genç kedilerde ve barınaklar gibi yüksek stresli ortamlara maruz kalanlarda görülebileceği gibi her yaştan bir kedi de bu duruma maruz kalabilir.


Ev ortamında veya rahat bir ortamda kalan yaşlı kedilerde ani bir şekilde ortaya çıkan göz enfeksiyonu muhtemelen altta yatan başka bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Bunların arasında; göz travması, otoimmün bir rahatsızlık, kanser veya Felv (Felin Leukemia), FIV gibi viral hastalıklar sebep olabilir.


BELİRTİLER


Kedi sahipleri değişkenlik gösteren semptomları kendileri farkedebilirler. Bu semptomlar:


• Gözün beyaz tabakası kırmızıya dönebilir.
• Gözde beyaz kısma doğru bir akıntı olabilir; göz kırpma, kısma ve ovalama yaygındır.
• Üçüncü göz kapağının görünür hale gelmesi
• Kedinizde üst solunum yolu enfeksiyonlarında sık görülen, hapşırma veya burun akıntısı gibi diğer klinik bulgular olabilir.
• Görüşün kötüleşmesi ya da kaybolması
* Gözde sulanma

Bu semptomlar iki gözü etkileyebildiği gibi tek gözüde etkileyebilir. Bu semptomların hepsi bir arada görülmeyebilir.


EN SIK GÖRÜLEN GÖZ PROBLEMLERİ


Göz Nezlesi


Kedilerde en sık görülen göz hastalığıdır. Bu, göz kapaklarının iç kısmını ve gözün bir bölümünü kaplayan zarın bir iltihabıdır. Göz nezlesi sıklıkla bir veya iki gözün yırtılması ya da akıntısı ile görülür. 


Herpes virüsü, genç kedi yavrularında göz nezlesinin en yaygın nedenlerinden olduğu gibi yetişkin kedilerde de yaygın olmasa da görülebilir. Diğer nedenleri sıralarsak, çevresel alerjenler, tahriş edici maddeler ve bakteriyel enfeksiyonu içerir. 


İran kedileri, Himalayan kedileri gibi türlerde göz yaşı bloke edildiği için sulu gözlerle karakterize olur. Bu durum gözlerin uygun bir şekilde durulanması ve ilaçlarla tedavi edilebilir.


Kornea Ülseri


Kornea ülseri özellikle yavru sokak kedilerinde göz merceği zarar görmüş kedilerde meydana gelir. Bu durum fiziksel olarak belirgin olabileceği gibi kediniz bu konuda gözlerini kısma, gözde akıntı, gözlerini patilemek bunun yanısıra gözün çevresinde şişlik ve kızarıklıkla size işaret verebilir.


Kedilerde meydana gelen göz ülseri zaman zaman gözde kornea tabakası öldüğünde kara bir leke meydana getirir.


Üveit


Üveit, göz içindeki damar bölümlerinin iltihabıdır. Sistemik hastalık ve şiddetli kornea ülseri, nedeni bilinmemekle birlikte, üveitin gelişmesinin olası sebepleridir. İşaretler irisin veya pupilin renk veya boyutunda (gözün renkli ve siyah orta kısmı), göz kapağının kızarıklığına, ışığa duyarlılığa, göz ağrısına veya görme kaybına ilişkin herhangi bir değişiklik içerir. 


Üveit, glokom (gözdeki yüksek basınç) gibi başka sorunlara neden olabilir.


Retina Hasarına Bağlı Körlük


Retina gözün en içteki tabakasıdır. Retinal hastalık çoğunlukla kısmi veya tamamen görme kaybına neden olur. Bazen bu kayıp zamanla yavaşlar. Kedinizin evde gezi / hareket etme biçimindeki herhangi bir değişikliğin fark edilmesi, bunu hastalığın erken dönemlerinde tespit etmenize yardımcı olabilir. 


Retina hasarına genellikle hipertiroidi, diyabet veya böbrek hastalığına bağlı yüksek kan basıncından kaynaklanır. Veteriner hekiminiz tarafından daha yaşlı kedilerin kan basıncının düzenli olarak kontrol edilmesinin, hasar görmeden önce yüksek kan basıncını tespit etmesi önerilir.


TEDAVİ


Bakteriyel enfeksiyonlar genellikle topikal merhem veya damla şeklinde antibiyotikler ile tedavi edilir. Ağızdan tedavi genelde etkili değildir.


Viral göz enfeksiyonları genellikle kendi kendine sınırlayıcı olmakla birlikte, kediler için viral ve bakteriyel enfeksiyonların eş zamanlı olarak görülmesi yaygın olduğu için, birçok veteriner hekim hala topikal antibiyotikler önermektedir. Şiddetli vakalar için anti-viral ilaçların kullanımı destekleyici olabilir.


SONUÇ


Birçok göz probleminin kedilerde benzer olduğunu ve doğru tanı koymak için veteriner hekimin fizik muayenesinin hayati önem taşıdığını unutmamak önemlidir. 


Göz enfeksiyonları kedide yaygın olmakla birlikte, glokom, yabancı cisimler veya anatomik bozukluklar gibi diğer hastalıklar, problemli göze benzer görünebilir. Eğer kedinizde bir göz problemi oluşmuşsa başka kediden kalan antibiyotikleri veteriner hekiminize danışmadan kesinlikle kullanmayınız. Yoksa teşhisi geciktirdiğiniz gibi üstüne üstlük bir de hastalığın ilerlemesine sebep olup durumu daha kötü hala getirebilirsiniz.


VETERİNER HEKİM TAVSİYESİ DEĞİLDİR! BİYOLOG TAVSİYEDİR!


KAYNAKLAR


https://www.healthypawspetinsurance.com/…/common-cat-eye-p…/

http://pets.webmd.com/cats/guide/cat-eye-care-problems#1

https://www.petfinder.com/…/cat-eye-infections-symptoms-di…/


 

 

 

SAYGILARIMLA


Murat ÖZDEMİR

15:09
14378