Kurallarımız,öneriler... ZORUNLU TANITIM!

KEDİLERDE YALANCI GEBELİK

KEDİLERDE YALANCI GEBELİK

KEDİLERDE YALANCI GEBELİK


Bugün sizlere gene web'te çok iyi bir Türkçe kaynağını bulamadığım; özellikle yetiştiricileri ilgilendiren bir durum olan 'Yalancı Gebelik'ten bahsedeceğim. Zira nadir meydana gelen bir durum ama bir çok kedinin olduğu bir ortamda rastlanma frekansı takdir edersiniz ki daha fazla olacaktır; hem de ciddi durumlar arz eden bir rahatsızlığa da işaret edebilir.


Tıp dilinde psödosiyezi, psödopregnansi olarak bilinen yabancı gebelik; tam anlamıyla erişkinliğe erişmiş kedilerde hamile olmadan hamilelik semptomları ve davranışları göstermesidir. Yalancı gebelik genellikle östrus siklus yani kızgınlık dönemine girdikten sonra 6 ila 12 hafta arasında oluşabilir. Yalancı gebelik kedinin gelecekte oluşabilecek gerçek hamilelik durumlarını etkilemez.


Yalancı gebeliğe kedilerde nadir rastlanır. Bunu belirlemenin belirlemenin tek yolu veteriner hekim muayenesi ile anlaşılır. Eğer kızgınlık döneminde etrafta erkek bir kedi yoksa; yalancı gebelik bazen çok ciddi durumlara benzerlik gösterdiğinden dolayı bu konuda veteriner hekimi görmek önemlidir.


YALANCI GEBELİK SEMPTOMLARI


Belirtiler kedi ısındıktan 6-12 hafta sonra ortaya çıkar ve yanlış gebelik teşhisi edildikten sonra birkaç ay devam edebilir. Bu semptomlar şunları içerir:

 

• Büyümüş meme bezleri 
• Meme bezlerinden kahve renkli sıvı veya su salgılanması 
• Kendini emzirme
• Pembe meme uçları 
• Doğum için uygun bir yer bulma ve hazırlama çabaları
• Cansız nesnelere annelik davranışı göstermesi
• Son derece sevecen, depresif veya korumacı olma 
• Şişkin karın 
• Kusma 
• Kilo alma 
• Mukoid (sümüksü) vajinal akıntı
• İştah kaybı


YALANCI GEBELİK NEDEN OLUR ?


Bunun sebebi tam olarak bilinmemektedir. Fakat bu duruma hormonal dengesizliğin özellikle; progesteron ve prolaktin hormonlarındaki dengesizliğin sebep olduğu düşünülmektedir. Kedi östrus döngüsü sırasında (kızgınlık dönemi), kısır bir erkek kedi ile beraber yaşıyorsa, vücudu yumurtlayıp bir ‘korpus luteum’ (yumurtlama döneminde olgunlaşan folikül çatladığında oluşan 'sarı cisim' de denilen yapıdır.) üretecektir. Bir kez korpus luteum üretildiğinde, kedinin vücudunun artık gerçek ve yanlış gebelik arasında ayrım yapamayacağına inanılıyor. Diğer koşullar, kedilerde yanlış gebelik ile aynı belirtilere neden olabilir ve bu durum veteriner tarafından göz ardı edilmemelidir. Bu koşullar şunları içerir:


• Yumurtalıkların ve rahimlerin çıkarılması (ovariohistektomi) 
• Meme kanseri 
• Uterus enfeksiyonu (Rahim ağzı iltihabı)
• Hipotiroidizm


TEDAVİ


Eğer kedinin yaşadığı ilk yanlış hamilelik ise, tedavi gerekmez. İşaretler ve belirtiler genellikle iki ila üç hafta içinde ortadan kalkar, ancak birkaç ay sürebilir. Kedi yineleyen yanlış gebelik yaşarsa, veteriner aşağıdaki tedavi seçeneklerini önerebilir:

Hormonal Takviye


Birden fazla sahte gebelik hormonal dengesizliğin göstergesidir. Hormonal takviyeleri, bu dengesizlikleri düzeltmek ve gelecekte yanlış gebeliklerin oluşmasını önlemek için veteriner tarafından reçetelenebilir.


CERRAHİ MÜDAHALE


Tekrarlayan yanlış gebeliklerde ovariohistektomi (rahmin ve yumurtalıkların alınması) önerilebilir. Ovariohisterektomi sırasında veteriner hem yumurtalıkları hem de uterusu kediden çıkarır. Bu kedi genel anestezi altındayken yapılır. Veteriner, karın duvarına küçük bir kesi yapacak. İki yumurtalık birbirine bağlıdır ve uterus ile birlikte çıkarılır. Kedideki kesi dikişlerle kapatılır.


Laktasyon (süt oluşumu ve dışarı verme) başlamış veya şişmiş meme bezlerine sahip kedilerin bezlerine soğuk veya ılık kompres yapılmalıdır. Kompres bu salgıları azaltmaya yardımcı olacaktır. Emzirme olmasına neden olacak kedinin yalamasını veya kendi kendine emzirilmesini önlemek için bir Elizabeth konisi veya "e-yaka" giyilmesi gerekebilir. Veteriner tavsiyesi altında laktasyonun oluşmasını önlemek veya durdurmak için yiyeceklerin de azaltılması gerekebilir. Sütü asla kediden çıkarmamanız önemlidir, çünkü sütü daha bitirmekten ziyade laktasyona devam etmelisiniz. Bu arada amaç salgılanan sıvının azaltılmasıdır.


Sahte gebelik belirtilerine neden olan altta yatan bir koşulu bulunan kediler, ek bakım için veteriner hekim tarafından takip edilmelidir. Hormonal takviyelerin de izlenmesi gerekecektir. Kediye bir ovariohistektomi yapılmış olursa, kedinin dikişlerini yalamamasını veya ısırmasını önlemek için bir Elizabeth konisinin giyilmesi gerekecektir.


SONUÇ


Eğer kedi yetiştirmeyi düşünmüyorsanız rahmi alıp kısırlaştırma ileride oluşabilecek yalancı gebeliklerin önüne geçmede en iyi çözümdür. Aksi taktirde diğer seçenekleri göz önünde bulundurmak gerekir.


VETERİNER HEKİM TAVSİYESİ DEĞİLDİR! BİYOLOG TAVSİYEDİR!


KAYNAKLAR:


http://www.petmd.com/…/co…/reproductive/c_ct_false_pregnancy

https://www.vetary.com/cat/condition/false-pregnancy


SAYGILARIMLA

Murat ÖZDEMİR

14:09
10885