Kurallarımız,öneriler... ZORUNLU TANITIM!

KEDİLERİN DERİSİNDE MANTAR HASTALIĞI (SPOROTRİKOZİS)

KEDİLERİN DERİSİNDE MANTAR HASTALIĞI (SPOROTRİKOZİS)

KEDİLERİN DERİSİNDE MANTAR HASTALIĞI (SPOROTRİKOZİS)

Kedileri enfekte eden bir çok mantar türü var bunu tabiki bir yazıya sıkıştıramazdım, dolayısıyla bunları sıra sıra yazmak istedim ve ilk olarak sizlere 'Sporothrix schenckii' adlı mantarın meydana getirdiği 'Sporotrikozis'den bahsedeceğim. Gene elimden geldiği kadar sadeleştirmeye çalıştım, umarım sizlere faydası olur. Gelelim konumuza...

Sporothrix schenckii; sporotrikozis adı verilen hastalıklı bir duruma neden olan; cildi, solunum sistemini, kemikleri ve bazen beyne bulaşma potansiyeline sahip bir mantardır. Enfeksiyon neredeyse her yerde bulunan dimorfik (küf ve maya) mantar, S. schenckii'den kaynaklanır ve tipik olarak direkt inokülasyonla (hastalık etkenini direkt organizmaya iletmek ) infekte olur - cildin aşınması veya soluma yoluyla. Bu mantar; toprakta, bitkilerde ve sphagnum yosunlarında (turba yosunu) doğal olarak bulunur, ancak zoonotik (insan da dahil olmak üzere hayvanlar arası geçen hastalıklar) olarak farklı hayvan türleri arasında ve hayvanlar ile insanlar arasında iletilebilir.

Kediler; deride çok ciddi bir şekilde mantar enfeksiyonu geçirmeye meillidir ve bunun yanısıra insan ve hayvanlara taşıyıcı olarak enfeksiyonu bulaştırma riski vardır. Sokakta yaşayan enfekte olmamış kedilerin birbiri ile kavga etmesi sonucu tırmalama gibi vücudunda açık bir yara açacak durumlarda enfeksiyonun yayılmasında rol oynar.

BELİRTİLER VE TİPLERİ

Kutanöz (Deriyle ilgili) Sporotrikozis

• Deri yüzeyi üzerinde şişlikler veya lezyonlar, şişmiş lenf bezleri
• Lezyonlar genellikle başlangıçta yaraları taklit eden yaralar veya apseler olarak görülür. 
• Kavga ile bağlantılı olarak, yaralar baş, bel bölgesinde veya eklemlerden uzak uzuvlarda görülebilir 
• Etkilenen alanda önceki travma veya yaralara bağlı olarak değişken bulgular
• Önceki antibakteriyel tedaviye (antibiyotik) zayıf yanıt 
• Kutanöz ve lenf formunun kombinasyonu - genellikle lenfler yoluyla yayılır ve yeni nodüllerin oluşması ve drenaj kanalları veya kabuklarının oluşması ile sonuçlanan kutanöz formun bir uzantısıdır 
• Lenfadenopati (lenf hastalıkları) yaygın olarak görülür

Yayılmış Sporotrikozis

• İlk enfeksiyon vücudun ikinci bir bölgesine yayılırsa oluşur ve nadir görülür
• Kırgınlık ve ateş  
• Osteoartiküler (Kemik ve eklem) sporotrikozis, enfeksiyon kemiklere ve eklemlere yayılırsa oluşur 
• Sporotrikozis menenjiti, enfeksiyon sinir sistemine ve beyine yayılırsa oluşur 
• Semptomlar iştah kaybı (anoreksiya) ve kilo kaybı (kaşeksi) gibi durumları da içerebilir.

Pulmoner (Akciğer) Sporotrikozis

• Sporothrix schenckii sporlarının teneffüs edilmesi sonucu ortaya çıkar 
• Enfekte hayvanlarda pnömoni (zatürre) gelişme riski altındadır.

SEBEPLERİ

• Çürüyen organik artıklar bakımından zengin topraklara maruz kalan hayvanlar daha yatkındırlar 
• Kedi tırmalaması, enfeksiyonun yayılmasında önemli faktörleden biridir. 
• Enfekte olmuş bir kediyle aynı ortamı paylaşan klinik olarak sağlıklı olan kediler risk altındadır
• İmmünsüpresif (bağışıklı sistemini baskılayan) hastalık bir risk faktörü olarak değerlendirilmelidir

TEŞHİS

Veteriner hekiminiz, semptomların geçmişini ve bu duruma yol açabilecek muhtemel olayları dikkate alarak kediniz üzerinde kapsamlı bir fiziksel muayene yapacaktır. Bir kimyasal kan profili, tam bir kan sayımı ve bir de idrar tahlili dahil olmak üzere tam bir kan analizi yapılacaktır.

Bunun, insanlara ve diğer hayvanlara bulaşabilir olduğu anlamına gelen zoonotik bir hastalık olduğuna dikkat etmek önemlidir ve enfeksiyonun yayılmasını önlemek için uygun önlemlerin alınması gerekecektir. Cildinizde bir açık bir yara olmasa bile bu durum sizin hastalığa yakalanmayacağınız anlamına gelmez.

Lezyondan (dokuda meydana gelen bozukluk) akan sıvının muayenesi sıklıkla bir enfeksiyonu doğrulamak için gereklidir. Olumsuz bir bulgu her zaman enfeksiyonun mevcut olduğu anlamına gelmez. Derinden etkilenen dokudan iyi bir örnek alınıp laboratuvar kültürünün yapılması için genellikle cerrahi operasyon gerektirir. Bu numuneler, ayırıcı tanının yapılması için laboratuvara gönderilir. Sekonder bakteriyel enfeksiyonların gelişmesi yaygındır.

TEDAVİ

İnsanlarda bulaşma potansiyeli nedeniyle, kediniz ilk tedavi için hastaneye kaldırılabilir. Çoğu durumda, ayakta tedavi söz konusu olabilir. Bu enfeksiyonun tedavisinde birçok antifungal ilaç mevcuttur. Veteriner hekiminiz kedinize en uygun olanı seçecektir. Tedavi genellikle biraz zaman alır; hastanın iyileştiği düşünülmeden önce ilk tedaviden en az birkaç hafta sonraya kadar tedavi devam ettirilir. Kedinize tedavi edilirken, kendinizi enfeksiyona karşı korumanız gerekecektir. Eldiven ve yüz maskeleri önerilir, ancak veterineriniz size bulaşma riskini en aza indirgemek için en iyi yöntemleri söyleyecektir.

SONUÇ

Çevredeki yaygınlığı nedeniyle önlenmesi zor olsa da, enfeksiyonun tekrar etmesini önlemek için Sporothrix schenckii'nin kaynağının belirlenmesi durumu kontrol altına almanızı sağlayabilir.

Veteriner hekiminiz, kedinizin durumunu yeniden değerlendirmek için her 2-4 haftada bir durumu takip etmek için size bir randevu takvimi oluşturacaktır. Klinik belirtileri izleyecek ve karaciğer enzimleri değerlendirilecektir. Tedaviyle ilişkili yan etkiler değerlendirilecek ve tedaviniz kedinizin reaksiyonlarına göre değiştirilecektir. Kediniz tedaviye cevap vermezse, veteriner hekiminiz ilacı değiştirecektir.

Çok kolay yayılan ve sizin de risk altında olduğunuz bir hastalık olduğu için kedinizi günlük olarak izlemek ve olağan dışı bir durumla karşılaştığınız zaman durumu değerlendirip, veteriner hekiminize bildirmek; her kedi sahibinin asli görevidir.

VETERİNER HEKİM TAVSİYESİ DEĞİLDİR! BİYOLOG TAVSİYESİDİR !

SAYGILARIMLA

Murat ÖZDEMİR


 

15:46
2776