Kurallarımız,öneriler... ZORUNLU TANITIM!

KEDİLERDE TÜY DÖKÜMÜ

KEDİLERDE TÜY DÖKÜMÜ

 

KEDİLERDE TÜY DÖKÜMÜ

 

Aslında bu kedi besleyen herkesin karşılaştığı rutin bir problemdir. Ancak bu rutin her zaman bildiğimiz tüy dökülmesi gibi olmayabilir bunun dışında çok çeşitli sağlık problemlerine işaret edebilir. Bu yüzden özellikle düzenli tüy bakımı yapılmayan kedilerde bu sorunlarla karşılaşma riskimiz daha da artar. Özellikle ‘long hair’ kedilerde çok iyi takip edilmesi gereken bir süreçtir. Gelin beraber daha yakından irdelemeye çalışalım bu süreci…

 

Kedilerde tüy dökümü; kedinin ölü tüy tabakasını kaybettiren doğal bir süreçtir. Sokak kedileri ilkbaharda ve sonbaharda daha çok tüy dökerken ev kedileri bütün bir sene boyunca tüy dökebilirler. Kedilerinizi tüylerini düzenli taramak ve bakım yapmak bu tüy dökümünü en aza indirecektir. Bunun dışında eğer kedinizin derisi üzerinde komple dökülmüş bir alan görürsenin bu egzama, mantar gibi sağlıkla alakalı bir sorununa işaret edebilir böyle bir durumda veteriner hekiminizden yardım almanızı tavsiye ederim.

 

 

Çeşitli tıbbi, beslenme ve stresle ilgili konular kedinizin normalden daha fazla tüy kaybetmesine neden olabilir. Aşırı miktarda saç kaybettiğini ya da çok açık bir yeri olduğunu fark ederseniz lütfen derhal veterineriniz hekiminize danışın. Kediniz aşağıdaki sağlık sorunlarından biriyle muzdarip olabilir:

 

·      Alerjiler

·      Saçkıran
·      Bakteriyel enfeksiyon
·      Pireler
·      Hipertiroidi gibi hormonal dengesizlik
·      Kötü beslenme
·      Stres
·      Bazı ilaçlar
·      Gebelik veya emzirme
·      Güneş yanığı
 
HANGİ DURUMDA ENDİŞELENMELİYİM ?
 
Eğer kediniz psikopat bir şekilde tüylerini yalıyorsa, derisini tırmalıyor veya ısırıyorsa ve ısrarla bunu aynı bölgelere yapıyorsa bunun dışında oluk oluk tüy döküyorsa veteriner hekiminize danışma vakti gelmiştir. Derhal dikkat edilmesi gereken tıbbi, diyet veya stresle ilgili bir konu olabilir.
 
BAKIM YAPILMADAN KEDİNİZ TÜY DÖKMEYE DEVAM EDERSE NE OLUR ?
 
Kedinizin tüy dökülmesi normal bir süreçse, en kötüsü tüylü bir gardırop sahibi olursunuz - kediniz düzenli bakım yapmazsa kıl toplarından muzdarip olabilir. Döküntüsü, alerjiler, parazitler, enfeksiyonlar ya da hastalıklar gibi temel bir tıbbi nedenden kaynaklı ise, veteriner hekimden yardım almıyorsanız, sağlığı kötüleşmeye devam edebilir. Ek olarak, uygun şekilde bakım yapılmayan kedilerin tüyleri matlaşabilir- bu özellikle uzun tüylü kediler için geçerlidir. Matlaşmış tüyler ağrıya ve başka cilt problemlerine sebep olabilir.
 
VETERİNER HEKİM TAVSİYESİ DEĞİLDİR, BİYOLOG TAVSİYESİDİR...
 
SAYGILARIMLA
 
Murat ÖZDEMİR

  

 


 

16:48
1614