Kurallarımız,öneriler... ZORUNLU TANITIM!

KEDİLERDE KISKANÇLIK

KEDİLERDE KISKANÇLIK
KEDİLERDE KISKANÇLIK

Kadınları anladınız mı ? Cevabınız hayır ise zaten evet diyen yalan söyler o zaman kedileri de anlamak o kadar zordur. Hatta ben kedilerin; kadınları başka bir formu olduğunu düşünürüm hep. Canı isteyince sevdirir canı istemeyince sevdirmez, trip atar, patron daima odur. Kediler kıskanç mıdır peki ? Cevabımız kesinlikle evet kıskançtır…
Birçok kişi, kedilerin insanlara karşı soğuk olması nedeniyle kıskanç olmadıklarına inanıyorlar. Bu doğru değildir! Kediler çok kıskanç olabilirler. Diğer kedileri, diğer ev hayvanlarını ve çoğunlukla ev halkından birilerini kıskanırlar. Soğuk görünebilirler, fakat ev içindeki kişileri gözlemlerler ve hak ettikleri değerin verilmediğini düşünürlerse emin olun ki sizi haberdar edeceklerdir! Kedilerde kıskançlık aşağıdaki maddelerde görüleceği üzere çok çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir:

• Öfke
• Kavga
• Tuvalet Kazaları
• Çok fazla ilgisizlik
• Yüksek sesle konuşmak ve talepkar olmak

TİPİK KEDİ

Kediler genellikle daha sessiz, daha az talepkar canlılardır. Günün bir parçası olmak için yalnız olmayı tercih etme eğilimindedirler. Çoğu zaman sahiplerinden uzak kalırlar; beslenme zamanı geldiğinde ya da ilgi istediklerinde gsadece insanlarla iletişime geçerler. Bu kedilerin normal rutinidir. Bu bütün ev hayvanlarında yaygın olan bir davranış değildir. Bir aile içinde yetiştirilen ve beslenen kediler çok daha sosyaldirler. Etkileşimleri, beslenme ve ilgi ile sınırlı değildir. Ailenin bir parçasıdırlar ve ailenin bir ferdi gibi davranmaya başlarlar. Kendilerini hem insan aile üyeleri hem de diğer evcil hayvanların hiyerarşisine dahil ederler. Kediler eşyaları ve ailesine bağlıdırlar. Kafalarını bozan herhangi biri, öfkeye, kıskançlığa ve incinmeye neden olabilir. Bunlar içinde belki de en önemlisi eve yeni bir kedi veya başka bir canlı gelmesi gösterilebilir.

EVE YENİ BİR KEDİNİN GELMESİ

Çok kedili evlerde bile kediler birbirine karşı kıskançlık besleyebilirken bir de eve yeni bir kedinin gelmesi (keza dediğim şey aynı şekilde tek kedi olan evler içinde geçerlidir) bu durumda birbirini çekememezlik ve kıskançlık had safhaya çıkacaktır. Bu durumda alacağınız çok çeşitli aksiyonlar var aslında; tıpkı gelen topu göğsünüzde yumuşatıp öyle vurmak gibi. Eve yeni bir kedi geldiyse ve birbirlerine tıslıyorlarsa ki kuvvetle muhtemel öyle olacaktır bundan ötürü bu tanışma işlemini aşamalara bölüp o şekilde halletmek en doğrusu olacaktır. Dediklerimi yaparsanız emin olun hem sizin hem de kediniz için daha iyi olacaktır:

• En azından yeni gelen kediyi 3-5 gün ayrı bir odada tutun bu süre daha da uzun olabilir.
• Yeni gelen kediye ayrı yemek kabı, kum kabı ve oyuncaklar verin.
• Daha büyük kedilerle daha yavaş bir şekilde tanıştırın.
• Büyük kedilerin onları keşfetme çabasına karşı izin verin ama başından ayrılmayın genede.
• En önemli noktalardan biri eski kedilerinize her zaman gösterdiğiniz ilgiyi azaltmadan vermeye devam edin hatta daha fazlasını verin; gerçekten bu durum en hassas kısmıdır.

KEDİLERDE KISKANÇLIK BELİRTİLERİ

Kedinizin kıskançlık krizlerine girdiğini nasıl anlarsınız. Bunu size aşağıda sayacağım çok çeşitli yollarla gösterebilirler:

• Yemek kaselerinin devrilmesi
• Kum kabında karışıklık
• Kum kabı yerine zemini kullanma
• Size her zamanki gibi olağan şekilde cevap vermemesi
• Gizlenme
• Göz teması kurmama
• Kavga

Özellikle yukarıda bahsettiğim eve yeni bir kedi geldikten sonra birbirlerine alışıp arkadaş olmaları bir kaç ayı bulabilir. Bu yüzden hem sabırlı olmak hem de iyi bir şekilde gözlem yapmak önemlidir. Çok fazla kedinin bulunduğu evlerde mama kaplarının ayrı olmasına dikkat edin zaten genellikle onlarda alıştıkları kaseden yiyecektir. Bu arada unutmayın sizlerin nasıl damak zevki varsa onlarında kendine ait damak zevki vardır. Bunun yanı sıra sizlerin nasıl bir kişiye kanı ısınamadıysa onlarında ısınamayabilir bundan dolayı bu bahsettiğim süreç gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki hiç bitmeyebilir. Kimse kimseyi sevmek zorunda değil :) Ama saygı duymaya başlayabilirler.

Son olarak şunu ekleyebilirim; yeni kedilerin yanı sıra eve yeni gelen birey ya da bireylerde aynı şekilde onlarda bu durumu ortaya çıkarabilir. Çünkü sizler ne kadar ev sahibi görsenizde kendinizi yapılan araştırmalara göre kediler kendilerini evin sahibi olarak görürler ve onları evden atarsanız size kendi evlerinden onları atıp sizin onun evine yerleştiğinizi düşünüp size karşı kin besleyecektir. Ek bilgi olarak kediler insanları kendileri gibi kedi zannederler fakat köpekler bizim ayrı bir tür olduğumuzu bilirler.
VETERİNER HEKİM TAVSİYESİ DEĞİLDİR; BİYOLOG TAVSİYESİDİR!
KAYNAKLAR

https://pethelpful.com/cats/Jealous-Behavior-in-Cats
http://www.petful.com/behaviors/cats-jealous-of-each-other/
Murat ÖZDEMİR
16:20
5256